Kávové kurzy

Pěstování kávovníků

Publikováno 15.12. 2011 v kategorii: Nezařazené.

Vypěstujte si svůj vlastní kávovník

Pokud patříte mezi kávové nadšence, pěstování kávovníků by měla být skoro samozřejmost. Kávovníky jsou krásné a nenáročné rostliny, které můžete pěstovat i doma. V bytě máte většinou perfektní podmínky.

Na plantážích rostou kávovníky v prostředí, kde je stabilní teplota, tak jako u vás doma. Ideální teplota pro kávovníky se pohybuje mezi 20 – 30°C.

Z výletu v Columbii jsem si přivezla pár zelených zrnek v pergamenu. Pergamen je slupka – obal, ve kterém je zrnko schované a chráněné. Zrnka jsem se rozhodla zasadit a vypěstovat si tak vlastní kávovníky.

V Columbii kříží různé odrůdy kávovníků, nejčastěji Caturru a Catuai. Po dlouhém výzkumu vyšlechtili odrůdu Castillo, kterou nyní používá velké množství kolumbijských farmářů. Více informací o této odrůdě najdete zde: www.cafedecolombia.com

Po zkušenostech z Columbie jsem vysadila kávovníky stejně, jako je sázejí na plantážích. Zrna v pergamenu jsem rozmístila pravidelně do květináče s pískem a potom překryla vrstvou písku.

A pak jsem kávovníky zalívala a čekala a čekala… Těm mým to trvalo více než 6 týdnů, už jsem to málem vzdala. Po šesti týdnech se začala zrna klubat pomalinku na povrch.

Zhruba za 10 dní již vyklíčila všechna zrnka a vyrostla do výšky asi 4 cm. Je krásné mít květináč plný zrnek na stonku, vypadá to legračně.

Za dalších 14 dní, kdy kávovník pravidelně zalíváte (vody nesmí být moc), začnou praskat první zrnka. Uvnitř jsou schované dva zelené lístky.

Za měsíc na to jsem měla květináč úplně zelený.

Po 4 měsících od zasazení začínají mít malé kávovníky druhé patro lístků. Kávovníky se mi už ani nevešly do jednoho květináče, takže jsem je přesadila a písek nahradila zeminou.

Kávovníky začnou po několika letech kvést a můžete sklízet své vlastní plody. Máte doma již větší kávovník?

Ještě jedna rada na konec. Kávovníky nesnáší mráz a ostré slunce. Pokud jedinkrát přejdou mrazem, umírají. Naopak slunce jim může spálit listy.

Držím palce i vám s pěstováním kávovníků!

26 komentářů

 1. Luboš napsal:

  Dobrý článek, taky bych to zkusil, jen v Kolumbii ani jinde, kde se káva pěstuje, jsem nebyl – dají se kávová semena někde získat?

 2. Jaroslav napsal:

  Dobrý den,
  snažím se druhým rokem pěstovat kávovník,problém s hnědnutím jsem již vyřešil,ale je zde stálý problém a to s listy,kdy se stočí souběžně s kmínkem směrem dolů a rostlina živoří a nakonec odejde.Jaká je příčina téhle chyby pěstování.Děkuji za radu.J.

 3. peta.veselka napsal:

  Kávovníky může napadat plíseň listů. Listy je třeba ostříhat a někdy použít i fungicid. Také záleží, jak často ho zaléváte, nemělo by to být moc. Stáčení listů jsem bohužel nezažila a nevím, co to znamená. Více info naleznete také zde: http://zahradkari-karvina.ic.cz/?p=670

 4. Tomáš napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jaký substrát jste použila.
  Děkuji mockrát za odpověď.

 5. Elis napsal:

  Dobrý den.
  Článek o pěstování kávovníku se mi moc líbí.A hlavně ten nápad postupně fotit jak kávovník roste.:)
  Sama sem si vypěstovala ze semínek 2 kávovníky a jeden darovala tatínkovy.Je zajímavé že můj kvetl a plodí a jeho ne.Přitom jsou plody byly z jednoho stromu.
  Váš nápad s fotkami jak roste kávovník mě tak nadchl že se pokusím také nafotit vlastí další zasazené kávovníky.

 6. Jan napsal:

  Zdravím,

  děkuji za návod. Koupil jsem si odrůdu Coffea arabica, tak snad se zadaří a snad budou i průběžné fotky. 🙂 Co se týče zeminy, jak tady padl dotaz, arabský kávovník potřebuje zeminu s kyselou reakcí.

 7. Jana Ramešová napsal:

  pěstujeme kávovník, je cca 30 cm vysoký ale malý slabounký kmínek a úplně bez listů,pouze nahoře zůstala malá korunka z listů.
  Co udělat aby stonek zesílil, mám ho zkrátit. Nevím, zda pak znovu obrazí listy.

  Děkuji
  Ramešová

  • Jiřina napsal:

   Dobrý den,
   zkuste nenechat kávovník nikdy vyschnout, v létě zalévám každý druhý den. Rozhodně přesadit rostlinu do rašeliny, sama jsem to udělala až po třech letech a moc jim to prospělo. Potřebuje dostatek světla, ale né přímé slunce. Nemá rád stěhování.
   Třeba Vám něco z toho pomůže.

 8. Dan napsal:

  Dobrý den,jak píše Jana výše mám stejný problém,stromky vysoké asi 70 cm ,vysoký kmínek a vrchní třetina pěkná koruna krásných listů ,za 15 let ale ještě nerodila,kde je chyba dík 🙂

 9. Petra napsal:

  Dobrý den, přiznám se, že to bohužel nevím. Zatím mám své kávovníky ještě mladé, takže neplodily. V tomto ohledu asi nejlépe poradí florista.

 10. Jan napsal:

  Dobrý den, koupil jsem si v zahradnictví Coffea arabica. Má několik malých kmínků asi tak 6, ne jen jeden jak je všude na fotkách. Mám je tedy rozsadit jako jednotlivé stromky? Můj kávovník má tak zhruba rok. Díky za odpověď.

 11. Petra napsal:

  Dobrý den, myslím si, že rozsazení jim určitě pomůže. Jen dejte pozor, aby se kořeny moc nepoškodily. Klidně nechte u sebe i dva, 6 už je celkem hodně.

 12. Sawyer napsal:

  Chtěl bych se zeptat. Pokud jsou semena fermentována atd., jednoduše pokud projdou procesem zpracování, ztrácí automaticky schopnost klíčivosti?

 13. Thomas napsal:

  tak jsem dnes také zasadil , jak do písku tak druhou várku do kyselejší směsi tak uvidíme co vyleze rychleji, budu informovat

 14. Jenda napsal:

  Tak se taky přidávám s tím, že zkouším zasadit vlastní zrnka kávy. Uvidíme, snad se mi to povede alespoň z poloviny jako vám. 🙂

  Díky za článek!

 15. Zdendy napsal:

  Jaká je vada při pěstování kávovníků když mu zasychají listy

 16. Veronika napsal:

  Dobrý den,včera sem koupila kavovnik,rostlinku už v hrníčku v Normě, takže se určíte da sehnat 🙂

Zanechte komentář

Musíte být přihlášený/ná pro vkládání komentářů.